Bourns Inc. 93R1A-R22-A23L
93R1A-R22-A23L picture photo
Mfg. Part Number
93R1A-R22-A23L
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 500K OHM 2W CERMET LINEAR
Datasheet Download
93R1A-R22-A23L.pdf
Availability of 93R1A-R22-A23L
QUANTITY
93R1A-R22-A23L Order Process
Ship out your order
Specifications of 93R1A-R22-A23L
Internal Part NumberEIS-93R1A-R22-A23L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationPBT Resin Jun/2011
PCN OtherMultiple Changes 01/Dec/2012
Standard Package5
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
Series93
PackagingTray
TaperLinear
Resistance (Ohms)500k
Tolerance±10%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)2W
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Number of Turns1
Rotation300°
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Termination StylePCB Pins
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.866" (22.00mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
Bushing ThreadM10 x 0.75
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)93R1A-R22-A23L
Related Links93R1A-R, 93R1A-R22-A23L Datasheet, Bourns Inc. Distributor
93R1A-R22-A23L Details Description
Related parts for 93R1A-R22-A23L
IC SLIC/CODEC 1CH 38QFN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
CAP CER 270PF 500V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 0.15UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
OPTOISOLATOR TRANS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
CAP FILM 8200PF 10% 100VDC RDL datasheet.pdf