Cornell Dubilier Electronics 940C30S68K-F
940C30S68K-F picture photo
Mfg. Part Number
940C30S68K-F
Brief Description
CAP FILM 0.068UF 10% 3KVDC AXIAL
Datasheet Download
940C30S68K-F.pdf
Availability of 940C30S68K-F
QUANTITY
940C30S68K-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 940C30S68K-F
Internal Part NumberEIS-940C30S68K-F
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Capacitance0.068µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC750V
Voltage Rating - DC3000V (3kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)12 mOhm
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.748" Dia x 1.811" L (19.00mm x 46.00mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationWire Leads
Lead Spacing-
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)940C30S68K-F
Related Links940C30, 940C30S68K-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
940C30S68K-F Details Description
Related parts for 940C30S68K-F
IC FILTER ACT PROG 28-SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ 8DIP datasheet.pdf
PHOTOTRANS SILICON NPN HERM TO18 datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 1A SYNC 10TDFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 1.3 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
TRIMMER 500K OHM 3/4W LEADS datasheet.pdf
FAN BLOWER 120X32MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
TVS DIODE 14VWM 28VC TSSLP2-3 datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf