Cornell Dubilier Electronics 940C8P22K
940C8P22K picture photo
Mfg. Part Number
940C8P22K
Brief Description
CAP FILM 0.22UF 10% 850VDC AXIAL
Datasheet Download
940C8P22K.pdf
Availability of 940C8P22K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
940C8P22K Order Process
Ship out your order
Specifications of 940C8P22K
Internal Part NumberEIS-940C8P22K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingBulk
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC450V
Voltage Rating - DC850V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)8 mOhm
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.610" Dia x 1.339" L (15.50mm x 34.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)940C8P22K
Related Links940C, 940C8P22K Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
940C8P22K Details Description
Related parts for 940C8P22K
IC MCU 8BIT 1KB FLASH 20DIP datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.085" NYLON 1/4" datasheet.pdf
CONN ATCA 30POS RCPT STR PRESFIT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC INVERTER DL 4,2-INPUT 16SOIC datasheet.pdf
IC VOICE REC/PLAY 30SEC 28-SOIC datasheet.pdf
RES 866 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP REV 800V 12A DO4 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 81MHZ 6-CLCC datasheet.pdf