Cornell Dubilier Electronics 940C8P47K-F
940C8P47K-F picture photo
Mfg. Part Number
940C8P47K-F
Brief Description
CAP FILM 0.47UF 10% 850VDC AXIAL
Datasheet Download
940C8P47K-F.pdf
Availability of 940C8P47K-F
QUANTITY
940C8P47K-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 940C8P47K-F
Internal Part NumberEIS-940C8P47K-F
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC450V
Voltage Rating - DC850V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)5 mOhm
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.827" Dia x 1.339" L (21.00mm x 34.00mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationWire Leads
Lead Spacing-
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)940C8P47K-F
Related Links940C8, 940C8P47K-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
940C8P47K-F Details Description
Related parts for 940C8P47K-F
IC 5V STEREO AUD VOL CTRL 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.27UF 50V Z5U AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 214VWM 344VC 1.5KE datasheet.pdf
RES 604K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 1W DO214AC datasheet.pdf
750 TB SOCKET OPEN RA datasheet.pdf
55/ CABLE OUTER SPACE datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
LJT 13C 13#22D PIN RECP datasheet.pdf
CAP 330 UF 20% 16 V datasheet.pdf