Amphenol Aerospace Operations MS27473E14B18S
MS27473E14B18S picture photo
Mfg. Part Number
MS27473E14B18S
Brief Description
CONN PLUG 18POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS27473E14B18S.pdf
Availability of MS27473E14B18S
QUANTITY
MS27473E14B18S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473E14B18S
Internal Part NumberEIS-MS27473E14B18S
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473E14B18S
Related LinksMS27473, MS27473E14B18S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473E14B18S Details Description
Related parts for MS27473E14B18S
CIR BRKR THRM 12A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
RES SMD 43.2 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SDRAM 256MBIT 166MHZ 86TSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
IC LINEAR HALL PROGR PREC 4SIP datasheet.pdf
BERG II DUAL RA datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 44POS THRUHL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 18PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf