Cornell Dubilier Electronics 942C12P47K-F
942C12P47K-F picture photo
Mfg. Part Number
942C12P47K-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.47UF 1.2KVDC AXIAL
Datasheet Download
942C12P47K-F.pdf
Availability of 942C12P47K-F
QUANTITY
942C12P47K-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 942C12P47K-F
Internal Part NumberEIS-942C12P47K-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series942C
PackagingBulk
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC430V
Voltage Rating - DC1200V (1.2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)5 mOhm
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension1.142" Dia x 1.811" L (29.00mm x 46.00mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationWire Leads
Lead Spacing-
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)942C12P47K-F
Related Links942C12, 942C12P47K-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
942C12P47K-F Details Description
Related parts for 942C12P47K-F
SIDACTOR BIDIR 190V 1000A DO-214 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.15A 5DSBGA datasheet.pdf
CAP CER 82PF 500V 1111 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 33.2 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 300W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 70.656MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
FACEPLATE SNGL GANG 3PORT WHITE datasheet.pdf
Connector Receptacle 9 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 6A 125V datasheet.pdf
BUZZER MAGNETIC 3.6V 7.5MM SMD datasheet.pdf