Cornell Dubilier Electronics 942C6W2P5K-F
942C6W2P5K-F picture photo
Mfg. Part Number
942C6W2P5K-F
Brief Description
CAP FILM 2.5UF 10% 600VDC AXIAL
Datasheet Download
942C6W2P5K-F.pdf
Availability of 942C6W2P5K-F
QUANTITY
942C6W2P5K-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 942C6W2P5K-F
Internal Part NumberEIS-942C6W2P5K-F
PackagingBulk
Capacitance2.5µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC600V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)3 mOhm
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension1.260" Dia x 2.126" L (32.00mm x 54.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)942C6W2P5K-F
Related Links942C6W, 942C6W2P5K-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
942C6W2P5K-F Details Description
Related parts for 942C6W2P5K-F
IDC CABLE- AKP34A/ AE34M / AKP34 datasheet.pdf
IC DAC 16BIT 50MSPS 28SSOP datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 16POS R/A datasheet.pdf
PELTIER CP2,31,06,L1,RT,W4.5 datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND TILE HORN datasheet.pdf
FUSE GLASS 500MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 88POS GOLD datasheet.pdf
DL RBBR MT LT BL .060''X36''X72' datasheet.pdf
DISPENSER NEEDLE TIP 20GA 1000PC datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT PIN datasheet.pdf