Bel Fuse Inc. 943-SP-370808SM2-FS-B1000
943-SP-370808SM2-FS-B1000 picture photo
Mfg. Part Number
943-SP-370808SM2-FS-B1000
Manufacturer
Product Category
Modular Connectors - Plugs
Brief Description
CONN MOD PLUG 8P8C SHIELDED
Datasheet Download
943-SP-370808SM2-FS-B1000.pdf
Availability of 943-SP-370808SM2-FS-B1000
QUANTITY
943-SP-370808SM2-FS-B1000 Order Process
Ship out your order
Specifications of 943-SP-370808SM2-FS-B1000
Internal Part NumberEIS-943-SP-370808SM2-FS-B1000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationPlug RoHS Compliance
PCN Design/SpecificationMultiple Connectors Labeling/Logo 10/Dec/2014
Standard Package4,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyModular Connectors - Plugs
Series37
PackagingBulk
Connector TypePlug
Cable TypeRound Cable, Solid or Stranded Wires
Number of Positions/Contacts8p8c (RJ45, Ethernet)
Features-
ShieldingShielded
RatingsCat5
Ingress Protection-
TerminationIDC
Length0.950" (24.13mm)
ColorTranslucent - Clear
Wire Gauge-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Contact MaterialPhosphor Bronze
Current Rating1.5A
Voltage Rating150V
Housing MaterialPolycarbonate (PC)
Shield MaterialBrass
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)943-SP-370808SM2-FS-B1000
Related Links943-SP-37080, 943-SP-370808SM2-FS-B1000 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
943-SP-370808SM2-FS-B1000 Details Description
Related parts for 943-SP-370808SM2-FS-B1000
CONN HEADR BRKWAY .100 56POS STR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
IC DRIVER TFT-LCD HV 16TSSOP datasheet.pdf
RELAY REED SPDT 250MA 5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
CAP TANT 0.39UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
RES 500 OHM 0.3W 0.01% RADIAL datasheet.pdf