Cornell Dubilier Electronics 944U700K122ABI
944U700K122ABI picture photo
Mfg. Part Number
944U700K122ABI
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 70UF 10% 1.2KVDC SCREW
Datasheet Download
944U700K122ABI.pdf
Availability of 944U700K122ABI
QUANTITY
944U700K122ABI Order Process
Ship out your order
Specifications of 944U700K122ABI
Internal Part NumberEIS-944U700K122ABI
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series944U
PackagingBulk
Capacitance70µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC1200V (1.2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)1 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension3.327" Dia (84.50mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
TerminationScrew Terminals
Lead Spacing1.772" (45.00mm)
ApplicationsDC Link, DC Filtering
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)944U700K122ABI
Related Links944U700, 944U700K122ABI Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
944U700K122ABI Details Description
Related parts for 944U700K122ABI
CONN AC RCPT FMALE SCREW/SOLDER datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV PUSH PULL 5SO datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 65W datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 48POS DUAL GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS 22AWG MTA-156 datasheet.pdf
POWER STRIP 10" 15A 4OUT 6'CORD datasheet.pdf
RES SMD 14 OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
Connector Socket 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
10GBASE-T DISCRETE 4CH BCM PHY datasheet.pdf
SPARE TRANSMITTER datasheet.pdf
CAP CER 10UF 10V 10% X5R 0603 datasheet.pdf
470UF 16V 12,5X12,5X13MM 125C 30 datasheet.pdf