Cornell Dubilier Electronics 944U700K142ACM
944U700K142ACM picture photo
Mfg. Part Number
944U700K142ACM
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 70UF 10% 1.4KVDC SCREW
Datasheet Download
944U700K142ACM.pdf
Availability of 944U700K142ACM
QUANTITY
944U700K142ACM Order Process
Ship out your order
Specifications of 944U700K142ACM
Internal Part NumberEIS-944U700K142ACM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product944U High Current Film Capacitor
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series944U
PackagingBulk
Capacitance70µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC1400V (1.4kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)1.4 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension3.327" Dia (84.50mm)
Height - Seated (Max)2.559" (65.00mm)
TerminationScrew Terminals
Lead Spacing1.772" (45.00mm)
ApplicationsDC Link, DC Filtering
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)944U700K142ACM
Related Links944U700, 944U700K142ACM Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
944U700K142ACM Details Description
Related parts for 944U700K142ACM
DIODE MODULE 2.5KV 790A DO200AB datasheet.pdf
CAP ALUM 1300UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 165K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
BT20N/101030 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 30SSOP datasheet.pdf
MARKER LETTER OUTDOOR J datasheet.pdf
TVS DIODE 14VWM 23.2VC DO-219AB datasheet.pdf
RES 1.07K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf