FFF 94549-120HLF
94549-120HLF picture photo
Mfg. Part Number
94549-120HLF
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
BERGSTIK II SR STRAIGHT RET
Datasheet Download
94549-120HLF.pdf
Availability of 94549-120HLF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
94549-120HLF Order Process
Ship out your order
Specifications of 94549-120HLF
Internal Part NumberEIS-94549-120HLF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMezzSelect
PCN Obsolescence/ EOLBergstik Header Series 09/Apr/2012
PCN Design/SpecificationBergStik Material 10/Mar/2010
Standard Package300
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesBERGSTIK® II, MezzSelect™, Basics+
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)94549-120HLF
Related Links94549-, 94549-120HLF Datasheet, FFF Distributor
94549-120HLF Details Description
Related parts for 94549-120HLF
IC BINARY COUNTER SYNC 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 9.1K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
BOOT MOLDED STR SIZE 53 W/LIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
MLTI-TAP W 50FT 12-3-SO 1449PLUG datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CB 8C 2#0 6#12 PIN/SKT RECP TH datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 200MW SOD323 datasheet.pdf