Cornell Dubilier Electronics 947D102K102DJRSN
947D102K102DJRSN picture photo
Mfg. Part Number
947D102K102DJRSN
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1000UF 10% 1KVDC SCREW
Datasheet Download
947D102K102DJRSN.pdf
Availability of 947D102K102DJRSN
QUANTITY
947D102K102DJRSN Order Process
Ship out your order
Specifications of 947D102K102DJRSN
Internal Part NumberEIS-947D102K102DJRSN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series947D
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC230V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP)
ESR (Equivalent Series Resistance)1.7 mOhm
Operating Temperature-45°C ~ 85°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension4.567" Dia (116.00mm)
Height - Seated (Max)5.945" (151.00mm)
TerminationScrew Terminals
Lead Spacing1.969" (50.00mm)
ApplicationsDC Link, DC Filtering
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)947D102K102DJRSN
Related Links947D102K, 947D102K102DJRSN Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
947D102K102DJRSN Details Description
Related parts for 947D102K102DJRSN
NUT CONICAL INCH CHROME EB/MB20 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 25V 10% 2917 datasheet.pdf
RES SMD 7.15 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 6A SYNC PQFN17 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
LED PMI SNAP-IN YELLOW 36" LEAD datasheet.pdf
STRIP MARKER 3 Y datasheet.pdf
RES 212.04 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 232 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf