Cornell Dubilier Electronics 947D341K102AEGSN
947D341K102AEGSN picture photo
Mfg. Part Number
947D341K102AEGSN
Brief Description
CAP FILM 340UF 10% 1KVDC SCREW
Datasheet Download
947D341K102AEGSN.pdf
Availability of 947D341K102AEGSN
QUANTITY
947D341K102AEGSN Order Process
Ship out your order
Specifications of 947D341K102AEGSN
Internal Part NumberEIS-947D341K102AEGSN
PackagingBulk
Capacitance340µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC230V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP)
ESR (Equivalent Series Resistance)1.9 mOhm
Operating Temperature-45°C ~ 85°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension3.346" Dia (85.00mm)
Height - Seated (Max)3.976" (101.00mm)
TerminationScrew Terminals
Lead Spacing1.260" (32.00mm)
ApplicationsDC Link, DC Filtering
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)947D341K102AEGSN
Related Links947D341K, 947D341K102AEGSN Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
947D341K102AEGSN Details Description
Related parts for 947D341K102AEGSN
ANT 900MHZ 6" R/A JOINT W/RPSMA datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .015-.025" .138" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS BOX MOUNT W/SCKT datasheet.pdf
L37-3 SHEET 640X320X2MM W/ADH datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FLAT BKWY 4POS datasheet.pdf
OSC MEMS 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.003UF 5% 1250VDC AXIA datasheet.pdf
CAP FILM 7.5 NF 20% 2000VDC datasheet.pdf