Nichicon UCD1H330MC1LGS
UCD1H330MC1LGS picture photo
Mfg. Part Number
UCD1H330MC1LGS
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
UCD1H330MC1LGS.pdf
Availability of UCD1H330MC1LGS
QUANTITY
UCD1H330MC1LGS Order Process
Ship out your order
Specifications of UCD1H330MC1LGS
Internal Part NumberEIS-UCD1H330MC1LGS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package900
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesCD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current195mA
Impedance660 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCD1H330MC1LGS
Related LinksUCD1H33, UCD1H330MC1LGS Datasheet, Nichicon Distributor
UCD1H330MC1LGS Details Description
Related parts for UCD1H330MC1LGS
OSC XO 14.31818MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
MEMORY CARD STANDARD SD 256MB datasheet.pdf
CA/ASSY,MP,8P,BLU,ENHCD,C5 datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.028" NYLON 7.87MM datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 229 TYPE D 22POS datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 63V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 0.58MA 65 MOHM datasheet.pdf
RES 3.9 OHM 10W 5% RADIAL datasheet.pdf
T CLAMP-T5 SERIES MAX DIA .188'' datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
MICRO 37C P 6" WHT JACKS NI datasheet.pdf