Cornell Dubilier Electronics 947D421K112AHGSN
947D421K112AHGSN picture photo
Mfg. Part Number
947D421K112AHGSN
Brief Description
CAP FILM 420UF 10% 1.1KVDC SCREW
Datasheet Download
947D421K112AHGSN.pdf
Availability of 947D421K112AHGSN
QUANTITY
947D421K112AHGSN Order Process
Ship out your order
Specifications of 947D421K112AHGSN
Internal Part NumberEIS-947D421K112AHGSN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series947D
PackagingBulk
Capacitance420µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC230V
Voltage Rating - DC1100V (1.1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP)
ESR (Equivalent Series Resistance)2.8 mOhm
Operating Temperature-45°C ~ 85°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension3.346" Dia (85.00mm)
Height - Seated (Max)5.433" (138.00mm)
TerminationScrew Terminals
Lead Spacing1.260" (32.00mm)
ApplicationsDC Link, DC Filtering
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)947D421K112AHGSN
Related Links947D421K, 947D421K112AHGSN Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
947D421K112AHGSN Details Description
Related parts for 947D421K112AHGSN
RES SMD 300K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCT datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 400VAC Y5S RADIAL datasheet.pdf
RES 1.37K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 20ppm 24pF 30 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
K8367C TOOL KIT datasheet.pdf
SWITCH SAFETY PULL TYPE DPST datasheet.pdf
NTC 47000 OHMS 10% 1206 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P6C VERT UNSHLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.16UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf