Cornell Dubilier Electronics 947D511K102BGMSN
947D511K102BGMSN picture photo
Mfg. Part Number
947D511K102BGMSN
Brief Description
CAP FILM 510UF 10% 1KVDC SCREW
Datasheet Download
947D511K102BGMSN.pdf
Availability of 947D511K102BGMSN
QUANTITY
947D511K102BGMSN Order Process
Ship out your order
Specifications of 947D511K102BGMSN
Internal Part NumberEIS-947D511K102BGMSN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series947D
PackagingBulk
Capacitance510µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC230V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP)
ESR (Equivalent Series Resistance)1.8 mOhm
Operating Temperature-45°C ~ 85°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension3.543" Dia (90.00mm)
Height - Seated (Max)5.000" (127.00mm)
TerminationScrew Terminals
Lead Spacing1.772" (45.00mm)
ApplicationsDC Link, DC Filtering
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)947D511K102BGMSN
Related Links947D511K, 947D511K102BGMSN Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
947D511K102BGMSN Details Description
Related parts for 947D511K102BGMSN
RES SMD 560 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
IC PWR DIST SWITCH ADJ SOT23-6 datasheet.pdf
IC RF AMP HBT 6GHZ SOT-363 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DP3T 5A 120V datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
CAP CER 39PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf