Cornell Dubilier Electronics 947D711K122DJRSN
947D711K122DJRSN picture photo
Mfg. Part Number
947D711K122DJRSN
Brief Description
CAP FILM 710UF 10% 1.2KVDC SCREW
Datasheet Download
947D711K122DJRSN.pdf
Availability of 947D711K122DJRSN
QUANTITY
947D711K122DJRSN Order Process
Ship out your order
Specifications of 947D711K122DJRSN
Internal Part NumberEIS-947D711K122DJRSN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series947D
PackagingBulk
Capacitance710µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC230V
Voltage Rating - DC1200V (1.2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP)
ESR (Equivalent Series Resistance)1.9 mOhm
Operating Temperature-45°C ~ 85°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension4.567" Dia (116.00mm)
Height - Seated (Max)5.945" (151.00mm)
TerminationScrew Terminals
Lead Spacing1.969" (50.00mm)
ApplicationsDC Link, DC Filtering
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)947D711K122DJRSN
Related Links947D711K, 947D711K122DJRSN Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
947D711K122DJRSN Details Description
Related parts for 947D711K122DJRSN
FIXED IND 270NH 668MA 450 MOHM datasheet.pdf
IC POT DGTL 128TP LN LP 8-MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CAP CER 180PF 100V 5% BX 0805 datasheet.pdf
Y9S-04C1B-02A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
RJ45 STACKED LED 8 PORT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES SMD 9.53 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf