Grayhill, Inc. 94HAC10T
94HAC10T picture photo
Mfg. Part Number
94HAC10T
Manufacturer
Product Category
DIP Switches
Brief Description
SWITCH BCD ROTARY DIP THRU HOLE
Datasheet Download
94HAC10T.pdf
Availability of 94HAC10T
QUANTITY
94HAC10T Order Process
Ship out your order
Specifications of 94HAC10T
Internal Part NumberEIS-94HAC10T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCompliance Status by Product Type
Standard Package27
Category Switches
FamilyDIP Switches
Series94H
PackagingTube
CircuitBCD Complement
Number of Positions10
Current Rating100mA
Voltage Rating50VDC
Actuator TypeRotary for Tool
Actuator LevelFlush, Recessed
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Height Above Board0.225" (5.72mm)
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Pitch0.100" (2.54mm), Full
WashableYes
FeaturesSealed
Body MaterialPlastic
Length0.390" (9.91mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mechanical Life10,000 Cycles
Electrical Life-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)94HAC10T
Related Links94HA, 94HAC10T Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
94HAC10T Details Description
Related parts for 94HAC10T
CAP CER 1.5UF 6.3V X5R 0805 datasheet.pdf
IDC CABLE - HSC30H/AE30M/HPK30H datasheet.pdf
MODULE PIP 18VIN 2.25A ADJ SMD datasheet.pdf
IC TXRX RS232 250KBPS LP 32-TQFN datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 5POS 5A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
OSC XO 106.25MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 10POS GOLD datasheet.pdf