Grayhill, Inc. 94HCB10WRT
94HCB10WRT picture photo
Mfg. Part Number
94HCB10WRT
Manufacturer
Product Category
DIP Switches
Brief Description
SWITCH BCD ROTARY DIP SMD
Datasheet Download
94HCB10WRT.pdf
Availability of 94HCB10WRT
QUANTITY
94HCB10WRT Order Process
Ship out your order
Specifications of 94HCB10WRT
Internal Part NumberEIS-94HCB10WRT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCompliance Status by Product Type
Standard Package200
Category Switches
FamilyDIP Switches
Series94H
PackagingTape & Reel (TR)
CircuitBCD
Number of Positions10
Current Rating100mA
Voltage Rating50VDC
Actuator TypeRotary with Shaft
Actuator LevelRaised
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Height Above Board0.225" (5.72mm)
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
Pitch0.100" (2.54mm), Full
WashableYes
FeaturesSealed
Body MaterialPlastic
Length0.390" (9.91mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mechanical Life10,000 Cycles
Electrical Life-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)94HCB10WRT
Related Links94HCB, 94HCB10WRT Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
94HCB10WRT Details Description
Related parts for 94HCB10WRT
DIODE ZENER 28V 500MW MINIMELF datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
IC TXRX RS232 120KBPS SD 20-SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 256 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CABLE 5POS PLUG-R/A SOCKET 0.3M datasheet.pdf
FUSE CERM 10A 500VAC 450VDC 5X20 datasheet.pdf
RES 47.5K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
RAST 2.5 HDR ASSY 3POS W/ LTCH datasheet.pdf
DIE BLOCK RT ANGLE FEM 4POS YEL datasheet.pdf
RES 475 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf