Vicor Corporation V24A48C300BG
V24A48C300BG picture photo
Mfg. Part Number
V24A48C300BG
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 300W
Datasheet Download
V24A48C300BG.pdf
Availability of V24A48C300BG
QUANTITY
V24A48C300BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A48C300BG
Internal Part NumberEIS-V24A48C300BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency87.1%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A48C300BG
Related LinksV24A48, V24A48C300BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A48C300BG Details Description
Related parts for V24A48C300BG
SENS ACCLRMTR 25G TEMP COMP datasheet.pdf
IC XDCP QUAD 64-TAP 10K 24-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 34K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 52.3KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 0.012UF 5% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
RES 14 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 18.2 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 76.9231 OHM 2W .02% RADIAL datasheet.pdf
RES 51.7K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
CAP FILM 36NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf