Vishay/Sprague 94SVP187X0016E12
94SVP187X0016E12 picture photo
Mfg. Part Number
94SVP187X0016E12
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 180UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
94SVP187X0016E12.pdf
Availability of 94SVP187X0016E12
QUANTITY
94SVP187X0016E12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 94SVP187X0016E12
Internal Part NumberEIS-94SVP187X0016E12
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package400
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesOS-CON
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)22 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current3.48A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)94SVP187X0016E12
Related Links94SVP187, 94SVP187X0016E12 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
94SVP187X0016E12 Details Description
Related parts for 94SVP187X0016E12
IC DUAL 4BIT BINRY COUNTR 14SOIC datasheet.pdf
DIODE MODULE FULL BRIDGE SP4 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
2.54MM KK CRP TRM HSG IL 17POS datasheet.pdf
RF TRANSISTOR NPN SOT-89 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 30POS 0.50MM R/A datasheet.pdf