E-Z-Hook 9506-500BLK
9506-500BLK picture photo
Mfg. Part Number
9506-500BLK
Manufacturer
Product Category
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Brief Description
TEST LEAD 18AWG 5000V BLACK 500'
Datasheet Download
9506-500BLK.pdf
Availability of 9506-500BLK
QUANTITY
9506-500BLK Order Process
Ship out your order
Specifications of 9506-500BLK
Internal Part NumberEIS-9506-500BLK
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilySingle Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Series600
Cable TypeTest Lead
Wire Gauge18 AWG
Conductor Strand65/36
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter0.144" (3.66mm)
Jacket (Insulation) Thickness0.045" (1.14mm)
Length500' (152.44m)
Voltage5000V
Operating Temperature-20°C ~ 105°C
Jacket ColorBlack
Ratings-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9506-500BLK
Related Links9506-, 9506-500BLK Datasheet, E-Z-Hook Distributor
9506-500BLK Details Description
Related parts for 9506-500BLK
IC DETECT/REG 400MA 3.3V SOT89-5 datasheet.pdf
Crystal 32.0000MHz 20ppm 18pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV 2CH PUSH PULL 8SMD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
RES 1.33K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 39.7K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 120V datasheet.pdf
HEX STANDOFF M6 NYLON 61MM datasheet.pdf