Vishay/Sprague M39003/03-0370H
M39003/03-0370H picture photo
Mfg. Part Number
M39003/03-0370H
Brief Description
CAP TANT 39UF 10% 35V AXIAL
Datasheet Download
M39003/03-0370H.pdf
Availability of M39003/03-0370H
QUANTITY
M39003/03-0370H Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/03-0370H
Internal Part NumberEIS-M39003/03-0370H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/3, CSR23
PackagingBulk
Capacitance39µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesMilitary
Failure RateR (0.01%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/03-0370H
Related LinksM39003/, M39003/03-0370H Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/03-0370H Details Description
Related parts for M39003/03-0370H
CONN HEADER 10POS DUAL VERT PCB datasheet.pdf
RES 348 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 340K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 384KB FLASH 145LGA datasheet.pdf
CONN RCPT 68POS 1.27MM GOLD T/H datasheet.pdf
T20-A350X datasheet.pdf
CABLE ASSY U.FL/U.FL 2000MM 1.32 datasheet.pdf
CONN EDGE .050 130POS DR TH datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
THERMOSTAT 80 DEG NC TO-220 datasheet.pdf
Low Cost, 300 MHz Rail-to-Rail Amplifiers IC datasheet.pdf