FFF 95105-436HLF
95105-436HLF picture photo
Mfg. Part Number
95105-436HLF
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
HEADER BERGSTIK
Datasheet Download
95105-436HLF.pdf
Availability of 95105-436HLF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
95105-436HLF Order Process
Ship out your order
Specifications of 95105-436HLF
Internal Part NumberEIS-95105-436HLF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLBergstik Header Series 09/Apr/2012
Standard Package400
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesBERGSTIK® II, MezzSelect™, Basics+
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions36
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.144" (3.66mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)95105-436HLF
Related Links95105-, 95105-436HLF Datasheet, FFF Distributor
95105-436HLF Details Description
Related parts for 95105-436HLF
HEX STANDOFF 8-32 BRASS 1/2" datasheet.pdf
RES SMD 124K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SIDACTOR BI 90V 400A TO-92 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SP3T 300MA 125V datasheet.pdf
IC GATE AND 1CH 2-INP SC-70 datasheet.pdf
CAP CER 51PF 500V NP0 1808 datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS SKT datasheet.pdf
MINI-MZR SHLD SKT STR SGL END datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
CAP FILM 30UF 5% 230VAC datasheet.pdf