3M 951124-4620-AR-PT
951124-4620-AR-PT picture photo
Mfg. Part Number
951124-4620-AR-PT
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 24POS 2MM R/A SMD
Datasheet Download
951124-4620-AR-PT.pdf
Availability of 951124-4620-AR-PT
QUANTITY
951124-4620-AR-PT Order Process
Ship out your order
Specifications of 951124-4620-AR-PT
Internal Part NumberEIS-951124-4620-AR-PT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package192
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series951
PackagingTube
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions24
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.175" (4.45mm)
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)951124-4620-AR-PT
Related Links951124-4, 951124-4620-AR-PT Datasheet, 3M Distributor
951124-4620-AR-PT Details Description
Related parts for 951124-4620-AR-PT
DEKAFIX GW 6 MARKED 79 50/CD datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 17AWG ORANGE 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
IC ENCODER ROTARY 17BIT datasheet.pdf
PNL MNT W/ WIRE 555NM 10MCD GRN datasheet.pdf
CAP TANT 0.12UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf