3M 951408-4062009-AR-PT
951408-4062009-AR-PT picture photo
Mfg. Part Number
951408-4062009-AR-PT
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Brief Description
CONN HDR STR STACK 8POS 2MM SMD
Datasheet Download
951408-4062009-AR-PT.pdf
Availability of 951408-4062009-AR-PT
QUANTITY
951408-4062009-AR-PT Order Process
Ship out your order
Specifications of 951408-4062009-AR-PT
Internal Part NumberEIS-951408-4062009-AR-PT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package608
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Series951
PackagingTube
Number of Positions8
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Length - Overall0.681" (17.30mm)
Length - Post (Mating)0.232" (5.90mm)
Length - Stack Height0.449" (11.40mm)
Length - Tail-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Contact Finish - Post (Mating)Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating)Flash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)951408-4062009-AR-PT
Related Links951408-406, 951408-4062009-AR-PT Datasheet, 3M Distributor
951408-4062009-AR-PT Details Description
Related parts for 951408-4062009-AR-PT
RES SMD 0.006 OHM 5% 2W 0830 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V TO220AB datasheet.pdf
IC OPAMP GP 266KHZ RRO SOT23-6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 300V 8A TO263AB datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 18POS GOLD datasheet.pdf
IDC SOCKET, 0.079" 44POS datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 3V 12MM SMD datasheet.pdf