3M 951416-2062009-AR-PT
951416-2062009-AR-PT picture photo
Mfg. Part Number
951416-2062009-AR-PT
Brief Description
CONN HDR STR STACK 16POS 2MM SMD
Datasheet Download
951416-2062009-AR-PT.pdf
Availability of 951416-2062009-AR-PT
QUANTITY
951416-2062009-AR-PT Order Process
Ship out your order
Specifications of 951416-2062009-AR-PT
Internal Part NumberEIS-951416-2062009-AR-PT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package342
Series951
PackagingTube
Number of Positions16
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Length - Overall0.681" (17.30mm)
Length - Post (Mating)0.232" (5.90mm)
Length - Stack Height0.449" (11.40mm)
Length - Tail-
Mounting TypeSurface Mount
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)951416-2062009-AR-PT
Related Links951416-206, 951416-2062009-AR-PT Datasheet, 3M Distributor
951416-2062009-AR-PT Details Description
Related parts for 951416-2062009-AR-PT
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 4.38V TSOT23-5 datasheet.pdf
IC REG/CTRLR ACPI DUAL DDR 28QFN datasheet.pdf
RES SMD 16.2KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 8.45K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
INDICATOR datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
HEATSHRINK THERMTRANS datasheet.pdf
G307K2 COM1 RS232 datasheet.pdf
RELAY REED SPST 2A 24V datasheet.pdf