3M 951420-2011309-AR-PT
951420-2011309-AR-PT picture photo
Mfg. Part Number
951420-2011309-AR-PT
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Brief Description
CONN HDR STR STACK 20POS 2MM SMD
Datasheet Download
951420-2011309-AR-PT.pdf
Availability of 951420-2011309-AR-PT
QUANTITY
951420-2011309-AR-PT Order Process
Ship out your order
Specifications of 951420-2011309-AR-PT
Internal Part NumberEIS-951420-2011309-AR-PT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Series951
PackagingTube
Number of Positions20
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Length - Overall0.390" (9.90mm)
Length - Post (Mating)0.157" (4.00mm)
Length - Stack Height0.232" (5.90mm)
Length - Tail-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Contact Finish - Post (Mating)Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating)Flash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)951420-2011309-AR-PT
Related Links951420-201, 951420-2011309-AR-PT Datasheet, 3M Distributor
951420-2011309-AR-PT Details Description
Related parts for 951420-2011309-AR-PT
IC MCU 8BIT 16KB OTP 80TQFP datasheet.pdf
INDUCTOR 43.6MH COMMON MODE datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLT 3.5V ODRN 5VSOF datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 18V datasheet.pdf
CONN MAGJACK 4PORT 1000 BASE-T datasheet.pdf
BOX ALUM UNPAINTED 1.97"LX1.97"W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf
RES 2M OHM 1.75W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 510UH 90MA 10.5 OHM TH datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 11A EP DPAK datasheet.pdf