Vishay/Dale CW01051R10KE733
CW01051R10KE733 picture photo
Mfg. Part Number
CW01051R10KE733
Brief Description
RES 51.1 OHM 10W 10% AXIAL
Datasheet Download
CW01051R10KE733.pdf
Availability of CW01051R10KE733
QUANTITY
CW01051R10KE733 Order Process
Ship out your order
Specifications of CW01051R10KE733
Internal Part NumberEIS-CW01051R10KE733
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51.1
Tolerance±10%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.781" L (9.52mm x 45.24mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW01051R10KE733
Related LinksCW01051, CW01051R10KE733 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CW01051R10KE733 Details Description
Related parts for CW01051R10KE733
IDC CABLE - CSC34G/AE34G/X datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF 2% 100VDC 2416 datasheet.pdf
RES SMD 22.1 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 1.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 806K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 212MHZ 6-CLCC datasheet.pdf