3M 951420-2062009-AR-PT
951420-2062009-AR-PT picture photo
Mfg. Part Number
951420-2062009-AR-PT
Brief Description
CONN HDR STR STACK 20POS 2MM SMD
Datasheet Download
951420-2062009-AR-PT.pdf
Availability of 951420-2062009-AR-PT
QUANTITY
951420-2062009-AR-PT Order Process
Ship out your order
Specifications of 951420-2062009-AR-PT
Internal Part NumberEIS-951420-2062009-AR-PT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package270
Series951
PackagingTube
Number of Positions20
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Length - Overall0.681" (17.30mm)
Length - Post (Mating)0.232" (5.90mm)
Length - Stack Height0.449" (11.40mm)
Length - Tail-
Mounting TypeSurface Mount
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)951420-2062009-AR-PT
Related Links951420-206, 951420-2062009-AR-PT Datasheet, 3M Distributor
951420-2062009-AR-PT Details Description
Related parts for 951420-2062009-AR-PT
CONN HEADER 6POS 1.25MM R/A SMD datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 6.3V 10% RADIAL datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 15ppm 8pF 120 Ohm -40°C - 125°C AEC-Q200 Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 600MA 250VAC AXIAL datasheet.pdf
TRANSISTOR NPN DBL 30V SOT143-4 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
OSC MEMS 32.768MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
DIE INSULATION INDENTOR datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 555MA 1.4 OHM TH datasheet.pdf