3M 951420-8012206-AR
951420-8012206-AR picture photo
Mfg. Part Number
951420-8012206-AR
Brief Description
CONN HDR STR STACK 20POS 2MM T/H
Datasheet Download
951420-8012206-AR.pdf
Availability of 951420-8012206-AR
QUANTITY
951420-8012206-AR Order Process
Ship out your order
Specifications of 951420-8012206-AR
Internal Part NumberEIS-951420-8012206-AR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Model951420-8012206-xx.igs951420-8012206-xx.stp951420-8012206-xx.x_t
Standard Package500
Series951
PackagingBulk
Number of Positions20
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Length - Overall0.732" (18.60mm)
Length - Post (Mating)0.157" (4.00mm)
Length - Stack Height0.465" (11.80mm)
Length - Tail0.110" (2.79mm)
Mounting TypeThrough Hole
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)951420-8012206-AR
Related Links951420-8, 951420-8012206-AR Datasheet, 3M Distributor
951420-8012206-AR Details Description
Related parts for 951420-8012206-AR
CAP CER 22UF 6.3V X5R 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V 1.5A TO252-3 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 24V -15V 15V datasheet.pdf
OSC XO 25.175MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 WW datasheet.pdf
TVS DIODE 7.78VWM 13.4VC AXIAL datasheet.pdf
RES 23.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 100V DO213AB datasheet.pdf