3M 951420-8061106-AR
951420-8061106-AR picture photo
Mfg. Part Number
951420-8061106-AR
Brief Description
CONN HDR STR STACK 20POS 2MM T/H
Datasheet Download
951420-8061106-AR.pdf
Availability of 951420-8061106-AR
QUANTITY
951420-8061106-AR Order Process
Ship out your order
Specifications of 951420-8061106-AR
Internal Part NumberEIS-951420-8061106-AR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Model951420-8061106-xx.igs951420-8061106-xx.stp951420-8061106-xx.x_t
Standard Package500
Series951
PackagingBulk
Number of Positions20
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Length - Overall0.543" (13.80mm)
Length - Post (Mating)0.232" (5.90mm)
Length - Stack Height0.201" (5.10mm)
Length - Tail0.110" (2.79mm)
Mounting TypeThrough Hole
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)951420-8061106-AR
Related Links951420-8, 951420-8061106-AR Datasheet, 3M Distributor
951420-8061106-AR Details Description
Related parts for 951420-8061106-AR
RES SMD 13.7 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ 10MSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 14A 8-SOIC datasheet.pdf
MOUNTING KEY M22 datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP CER 6.4PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf