3M 951442-2012009-AR-PT
951442-2012009-AR-PT picture photo
Mfg. Part Number
951442-2012009-AR-PT
Brief Description
CONN HDR STR STACK 42POS 2MM SMD
Datasheet Download
951442-2012009-AR-PT.pdf
Availability of 951442-2012009-AR-PT
QUANTITY
951442-2012009-AR-PT Order Process
Ship out your order
Specifications of 951442-2012009-AR-PT
Internal Part NumberEIS-951442-2012009-AR-PT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package140
Series951
PackagingTube
Number of Positions42
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Length - Overall0.606" (15.40mm)
Length - Post (Mating)0.157" (4.00mm)
Length - Stack Height0.449" (11.40mm)
Length - Tail-
Mounting TypeSurface Mount
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)951442-2012009-AR-PT
Related Links951442-201, 951442-2012009-AR-PT Datasheet, 3M Distributor
951442-2012009-AR-PT Details Description
Related parts for 951442-2012009-AR-PT
TVS DIODE 51VWM 82.4VC SMC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS R/A 5MM datasheet.pdf
RES 4.99M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.65 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC MCU ARM 24KB FLASH 32HVQFN datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
IDC CONN 80POS PLUG datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS 3.81MM VERT BK datasheet.pdf
Connector Socket 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 150MA 9.2 OHM SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf