3M 951470-2061709-AR-PT
951470-2061709-AR-PT picture photo
Mfg. Part Number
951470-2061709-AR-PT
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Brief Description
CONN HDR STR STACK 70POS 2MM SMD
Datasheet Download
951470-2061709-AR-PT.pdf
Availability of 951470-2061709-AR-PT
QUANTITY
951470-2061709-AR-PT Order Process
Ship out your order
Specifications of 951470-2061709-AR-PT
Internal Part NumberEIS-951470-2061709-AR-PT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package80
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Series951
PackagingTube
Number of Positions70
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Length - Overall0.563" (14.30mm)
Length - Post (Mating)0.232" (5.90mm)
Length - Stack Height0.331" (8.40mm)
Length - Tail-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Contact Finish - Post (Mating)Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating)Flash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)951470-2061709-AR-PT
Related Links951470-206, 951470-2061709-AR-PT Datasheet, 3M Distributor
951470-2061709-AR-PT Details Description
Related parts for 951470-2061709-AR-PT
CAP ALUM 47UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
KIT ICE POD FOR CY8C29 DIP datasheet.pdf
CAP CER 100PF 1.5KV X7R 1812 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER RS485 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 140K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING 150M datasheet.pdf
RES 931 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 53POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 5.7PF 25V NP0 008004 datasheet.pdf