FFF 95278-101A12LF
95278-101A12LF picture photo
Mfg. Part Number
95278-101A12LF
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
BERGSTIK HDR 12POS .100" DR SMT
Datasheet Download
95278-101A12LF.pdf
Availability of 95278-101A12LF
QUANTITY
95278-101A12LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 95278-101A12LF
Internal Part NumberEIS-95278-101A12LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileMezzselect Tool - Another Geek Moment
Featured ProductMezzSelect
Standard Package300
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesBERGSTIK®, MezzSelect™, Basics+
PackagingTape & Reel (TR)
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions12
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.232" (5.90mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)95278-101A12LF
Related Links95278-1, 95278-101A12LF Datasheet, FFF Distributor
95278-101A12LF Details Description
Related parts for 95278-101A12LF
CONN TERMINATOR PLUG BNC 100OHM datasheet.pdf
HEATSINK SSR 60MM 1.1DEG C/W DIN datasheet.pdf
OUTLET BOX 5-20 2DUPLEX STD 25' datasheet.pdf
RES 3.30K OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
RES 121 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 71.5 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
DECI-CENTER JUMPERS 24POS datasheet.pdf