FFF 95278-801B36
95278-801B36 picture photo
Mfg. Part Number
95278-801B36
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
HDR STR DR.100 DP SMT TB
Datasheet Download
95278-801B36.pdf
Availability of 95278-801B36
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
95278-801B36 Order Process
Ship out your order
Specifications of 95278-801B36
Internal Part NumberEIS-95278-801B36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMezzSelect
PCN Obsolescence/ EOLBasics+ Non Rohs 25/Jul/2007
Standard Package12
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesBERGSTIK®, MezzSelect™, Basics+
PackagingTube
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions36
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.232" (5.90mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold, GXT™
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)95278-801B36
Related Links95278-, 95278-801B36 Datasheet, FFF Distributor
95278-801B36 Details Description
Related parts for 95278-801B36
MOSFET N-CH 100V 170MA SOT23-3 datasheet.pdf
SWITCH ROLLER SPST/NO 16A QC TER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
BRAID LEAD-FREE BLUE .100"X10' datasheet.pdf
FMAC INPUT FILTER 3PHASE 36A datasheet.pdf
CAP FILM 0.011UF 3% 630VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf