FFF 95293-402-03LF
95293-402-03LF picture photo
Mfg. Part Number
95293-402-03LF
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
BERGSTIK
Datasheet Download
95293-402-03LF.pdf
Availability of 95293-402-03LF
QUANTITY
95293-402-03LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 95293-402-03LF
Internal Part NumberEIS-95293-402-03LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationBergstik Design 03/Mar/2014
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesBERGSTIK®, MezzSelect™, Basics+
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions3
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.318" (8.08mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness78.7µin (2.00µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)95293-402-03LF
Related Links95293-4, 95293-402-03LF Datasheet, FFF Distributor
95293-402-03LF Details Description
Related parts for 95293-402-03LF
RES SMD 4.32K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 48POS datasheet.pdf
AUXILIARY CONTACT BLOCK 1NC datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 450V AXIAL datasheet.pdf
FULLY POTTED LIMIT SWES datasheet.pdf
CABLE 5COND 24AWG SHLD 500' datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES SMD 40.2 OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1K OHM 5% 15W datasheet.pdf