3M 953120-2000-AR-TP
953120-2000-AR-TP picture photo
Mfg. Part Number
953120-2000-AR-TP
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 20 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount
Datasheet Download
953120-2000-AR-TP.pdf
Availability of 953120-2000-AR-TP
QUANTITY
953120-2000-AR-TP Order Process
Ship out your order
Specifications of 953120-2000-AR-TP
Internal Part NumberEIS-953120-2000-AR-TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package210
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Series953
PackagingTube
Connector TypeReceptacle, Bottom or Top Entry
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)953120-2000-AR-TP
Related Links953120-2, 953120-2000-AR-TP Datasheet, 3M Distributor
953120-2000-AR-TP Details Description
Related parts for 953120-2000-AR-TP
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 44PLCC datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS 1.25MM R/A SMD datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 2MM 96POS 30AU datasheet.pdf
RES 2K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC TXRX LIN SAE J2602 8HVSON datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 12-36VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20% 15V AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
IC BRIDGE DRIVER ON/OFF MFP16FS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS PIN datasheet.pdf