3M 953135-2000-AR-PR
953135-2000-AR-PR picture photo
Mfg. Part Number
953135-2000-AR-PR
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 35 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount
Datasheet Download
953135-2000-AR-PR.pdf
Availability of 953135-2000-AR-PR
QUANTITY
953135-2000-AR-PR Order Process
Ship out your order
Specifications of 953135-2000-AR-PR
Internal Part NumberEIS-953135-2000-AR-PR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Series953
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Bottom or Top Entry
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions35
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)953135-2000-AR-PR
Related Links953135-2, 953135-2000-AR-PR Datasheet, 3M Distributor
953135-2000-AR-PR Details Description
Related parts for 953135-2000-AR-PR
IC REG CTRLR ISO PWM VM 8-SOIC datasheet.pdf
SIDACTOR MC BI 75V 400A TO-92 datasheet.pdf
RES SMD 187K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 6TDFN datasheet.pdf
CONN PLUG 85POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
LED 3MM QUAD CBI R/G RVSE POL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
CONTACT 22-26AWG datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 3W DO216AA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf