3M 953208-2000-AR-TP
953208-2000-AR-TP picture photo
Mfg. Part Number
953208-2000-AR-TP
Brief Description
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 8 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount
Datasheet Download
953208-2000-AR-TP.pdf
Availability of 953208-2000-AR-TP
QUANTITY
953208-2000-AR-TP Order Process
Ship out your order
Specifications of 953208-2000-AR-TP
Internal Part NumberEIS-953208-2000-AR-TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Model953208-2000-xx-xx.igs953208-2000-xx-xx.stp953208-2000-xx-xx.x_t
Standard Package456
Series953
PackagingTube
Connector TypeReceptacle, Bottom or Top Entry
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions8
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)953208-2000-AR-TP
Related Links953208-2, 953208-2000-AR-TP Datasheet, 3M Distributor
953208-2000-AR-TP Details Description
Related parts for 953208-2000-AR-TP
CONN HOUSING 6POS .156 W/POLAR datasheet.pdf
FUSE TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN HEADER 44POS .100" DL TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 4A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PST 25A 12V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN LINE SOURCE CRIMP 1POS datasheet.pdf