3M 953212-2000-AR-PR
953212-2000-AR-PR picture photo
Mfg. Part Number
953212-2000-AR-PR
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 12 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount
Datasheet Download
953212-2000-AR-PR.pdf
Availability of 953212-2000-AR-PR
QUANTITY
953212-2000-AR-PR Order Process
Ship out your order
Specifications of 953212-2000-AR-PR
Internal Part NumberEIS-953212-2000-AR-PR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product95x Series Board-to-Board Connectors and Box Headers
3D Model953212-2000-xx-xx.igs953212-2000-xx-xx.stp953212-2000-xx-xx.x_t
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Series953
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Bottom or Top Entry
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions12
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)953212-2000-AR-PR
Related Links953212-2, 953212-2000-AR-PR Datasheet, 3M Distributor
953212-2000-AR-PR Details Description
Related parts for 953212-2000-AR-PR
FIXED IND 18UH 1.81A 60 MOHM TH datasheet.pdf
CAP CER 56PF 50V C0H 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 24.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS THRU HOLE SKT M8 datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 10V X5R 01005 datasheet.pdf