3M 953250-2000-AR-PR
953250-2000-AR-PR picture photo
Mfg. Part Number
953250-2000-AR-PR
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 50 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount
Datasheet Download
953250-2000-AR-PR.pdf
Availability of 953250-2000-AR-PR
QUANTITY
953250-2000-AR-PR Order Process
Ship out your order
Specifications of 953250-2000-AR-PR
Internal Part NumberEIS-953250-2000-AR-PR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product95x Series Board-to-Board Connectors and Box Headers
3D Model953250-2000-xx-xx.igs953250-2000-xx-xx.stp953250-2000-xx-xx.x_t
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Series953
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Bottom or Top Entry
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions50
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)953250-2000-AR-PR
Related Links953250-2, 953250-2000-AR-PR Datasheet, 3M Distributor
953250-2000-AR-PR Details Description
Related parts for 953250-2000-AR-PR
LENS SMOKE FOR 2.5"WIDE BEZEL datasheet.pdf
RES SMD 3.4K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC BUFF DVR TRI-ST DL 8TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 90POS RACK & PANEL datasheet.pdf
IC SHFT REG PAR-LD 8BIT 16SO datasheet.pdf
SENSOR 1500PSI 1/4-18 NPT 1-5V datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.2A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 250 OHM 9SIP datasheet.pdf
POT 750 OHM 150W WIREWOUND LIN datasheet.pdf