3M 956218-2000-AR-PT
956218-2000-AR-PT picture photo
Mfg. Part Number
956218-2000-AR-PT
Brief Description
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 18 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount
Datasheet Download
956218-2000-AR-PT.pdf
Availability of 956218-2000-AR-PT
QUANTITY
956218-2000-AR-PT Order Process
Ship out your order
Specifications of 956218-2000-AR-PT
Internal Part NumberEIS-956218-2000-AR-PT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package231
Series956
PackagingTube
Connector TypeReceptacle, Bottom or Top Entry
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions18
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)956218-2000-AR-PT
Related Links956218-2, 956218-2000-AR-PT Datasheet, 3M Distributor
956218-2000-AR-PT Details Description
Related parts for 956218-2000-AR-PT
IC REG LDO ADJ 0.8A 8SOIC datasheet.pdf
IC ENCORE XP MCU FLASH 1K 20DIP datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 100V 5A TO-220 datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 1KV X7R 1808 datasheet.pdf
CONV AC/DC 4W 24V OUT SINGLE T/H datasheet.pdf
CAP TRIMMER 2-6PF 100V SMD datasheet.pdf
CAP CER 3PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
RECT BUTTON W/ NEON FOR PBS datasheet.pdf
Connector Socket 74 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TERM BLOCK SEPARATOR datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
PLASTIC FAN GUARD 60MM datasheet.pdf