3M 956236-2000-AR-PR
956236-2000-AR-PR picture photo
Mfg. Part Number
956236-2000-AR-PR
Brief Description
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 36 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount
Datasheet Download
956236-2000-AR-PR.pdf
Availability of 956236-2000-AR-PR
QUANTITY
956236-2000-AR-PR Order Process
Ship out your order
Specifications of 956236-2000-AR-PR
Internal Part NumberEIS-956236-2000-AR-PR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package900
Series956
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Bottom or Top Entry
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions36
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)956236-2000-AR-PR
Related Links956236-2, 956236-2000-AR-PR Datasheet, 3M Distributor
956236-2000-AR-PR Details Description
Related parts for 956236-2000-AR-PR
TERM BLOCK RCPT 5POS SIDE 5.08MM datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 8AWG BLACK 100' datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
MACHINE SCREW PAN SLOTTED 10-32 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 2W SMBJ datasheet.pdf