3M 956238-2000-AR-PT
956238-2000-AR-PT picture photo
Mfg. Part Number
956238-2000-AR-PT
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 38 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount
Datasheet Download
956238-2000-AR-PT.pdf
Availability of 956238-2000-AR-PT
QUANTITY
956238-2000-AR-PT Order Process
Ship out your order
Specifications of 956238-2000-AR-PT
Internal Part NumberEIS-956238-2000-AR-PT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package128
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Series956
PackagingTube
Connector TypeReceptacle, Bottom or Top Entry
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions38
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)956238-2000-AR-PT
Related Links956238-2, 956238-2000-AR-PT Datasheet, 3M Distributor
956238-2000-AR-PT Details Description
Related parts for 956238-2000-AR-PT
RES SMD 619 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 14WSON datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG BROWN 1000' datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 27W datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10V 10% 2812 datasheet.pdf
IC CLOCK BUFFER PCIE 1:4 28SSOP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 100MA 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS WALL MNT W/SKT datasheet.pdf
CONN SOCKET 48POS 5ROW GOLD datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 50PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
CAP CER 27PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf