3M 956244-2000-AR-PR
956244-2000-AR-PR picture photo
Mfg. Part Number
956244-2000-AR-PR
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 44 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount
Datasheet Download
956244-2000-AR-PR.pdf
Availability of 956244-2000-AR-PR
QUANTITY
956244-2000-AR-PR Order Process
Ship out your order
Specifications of 956244-2000-AR-PR
Internal Part NumberEIS-956244-2000-AR-PR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package900
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Series956
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Bottom or Top Entry
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions44
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)956244-2000-AR-PR
Related Links956244-2, 956244-2000-AR-PR Datasheet, 3M Distributor
956244-2000-AR-PR Details Description
Related parts for 956244-2000-AR-PR
TRANS PNP 15V 2.5A MINI 6P datasheet.pdf
RES SMD 422 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 267K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SCT7650EX 15.68" 8" EX112 R datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP POLYMER 100UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
RFID INLAY PS WET UHF AD383U7WEL datasheet.pdf
PIN CONTACT, SZ 5, POSTED datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 120V 15A TO-277 datasheet.pdf