3M 956244-2000-AR-PR
956244-2000-AR-PR picture photo
Mfg. Part Number
956244-2000-AR-PR
Brief Description
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 44 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount
Datasheet Download
956244-2000-AR-PR.pdf
Availability of 956244-2000-AR-PR
QUANTITY
956244-2000-AR-PR Order Process
Ship out your order
Specifications of 956244-2000-AR-PR
Internal Part NumberEIS-956244-2000-AR-PR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package900
Series956
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Bottom or Top Entry
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions44
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Fastening Type-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)956244-2000-AR-PR
Related Links956244-2, 956244-2000-AR-PR Datasheet, 3M Distributor
956244-2000-AR-PR Details Description
Related parts for 956244-2000-AR-PR
IC VREF SERIES 1.024V 8SOIC datasheet.pdf
IC FPGA 404 I/O 676FBGA datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 1/8" datasheet.pdf
CONN SKT .062 14-18AWG AU CRIMP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES 20K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 14 POS R/A SMD 1.0MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 150V 5W T18 datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 30PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
FIXED IND 4.7NH 600MA 150 MOHM datasheet.pdf