3M 957264-2000-AR-PT
957264-2000-AR-PT picture photo
Mfg. Part Number
957264-2000-AR-PT
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 64POS 2MM VERT SMD GOLD
Datasheet Download
957264-2000-AR-PT.pdf
Availability of 957264-2000-AR-PT
QUANTITY
957264-2000-AR-PT Order Process
Ship out your order
Specifications of 957264-2000-AR-PT
Internal Part NumberEIS-957264-2000-AR-PT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package88
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series957
PackagingTube
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions64
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)957264-2000-AR-PT
Related Links957264-2, 957264-2000-AR-PT Datasheet, 3M Distributor
957264-2000-AR-PT Details Description
Related parts for 957264-2000-AR-PT
CONN HEADER 3POS 7.92MM R/A TIN datasheet.pdf
IC D/A CONV 12BIT R-R QUAD28SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125 EXTEND datasheet.pdf
VARISTOR 774V 2.5KA DISC 13MM datasheet.pdf
IC 24BIT DELTA-SIGMA ADC 18-SOIC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 100POS SKT datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 40VOUT 25W datasheet.pdf
SGE88-2-0200-3000C datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB FP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf