Aries Electronics, Inc. 96-080M80
96-080M80 picture photo
Mfg. Part Number
96-080M80
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors - Adapters
Brief Description
SOCKET ADAPTER QFP TO 80PGA
Datasheet Download
96-080M80.pdf
Availability of 96-080M80
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
96-080M80 Order Process
Ship out your order
Specifications of 96-080M80
Internal Part NumberEIS-96-080M80
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors - Adapters
Series-
Convert From (Adapter End)QFP
Convert To (Adapter End)PGA
Number of Pins80
Pitch - Mating0.031" (0.80mm)
Contact Finish - MatingTin
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostTin-Lead
Housing Material-
Board MaterialFR4 Epoxy Glass
Termination Post Length0.125" (3.18mm)
Material Flammability Rating-
Features-
Current Rating-
Operating Temperature-
Contact Material - MatingCopper
Contact Material - PostBrass Alloy
Contact Finish Thickness - Mating-
Contact Finish Thickness - Post200µin (5.08µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)96-080M80
Related Links96-0, 96-080M80 Datasheet, Aries Electronics, Inc. Distributor
96-080M80 Details Description
Related parts for 96-080M80
DEMO BOARD FOR DAC900E datasheet.pdf
RES SMD 215K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS VERT SMD TIN datasheet.pdf
TRANS 7NPN DARL 50V 0.5A 16SO datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 4A 250VAC RAD datasheet.pdf
IC REG OVP W/LATCHOFF 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
IC REG CTRL BST FLYBK INV 10MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
RES SMD 237K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf