Aries Electronics, Inc. 96-080M80
96-080M80 picture photo
Mfg. Part Number
96-080M80
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors - Adapters
Brief Description
SOCKET ADAPTER QFP TO 80PGA
Datasheet Download
96-080M80.pdf
Availability of 96-080M80
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
96-080M80 Order Process
Ship out your order
Specifications of 96-080M80
Internal Part NumberEIS-96-080M80
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors - Adapters
Series-
Convert From (Adapter End)QFP
Convert To (Adapter End)PGA
Number of Pins80
Pitch - Mating0.031" (0.80mm)
Contact Finish - MatingTin
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostTin-Lead
Housing Material-
Board MaterialFR4 Epoxy Glass
Termination Post Length0.125" (3.18mm)
Material Flammability Rating-
Features-
Current Rating-
Operating Temperature-
Contact Material - MatingCopper
Contact Material - PostBrass Alloy
Contact Finish Thickness - Mating-
Contact Finish Thickness - Post200µin (5.08µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)96-080M80
Related Links96-0, 96-080M80 Datasheet, Aries Electronics, Inc. Distributor
96-080M80 Details Description
Related parts for 96-080M80
IC BUFF/DVR DUAL N-INV 20SOIC datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV TRANSISTOR 4SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.6K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.1V 0.15A SC82AB datasheet.pdf
CONN ADAPT PLUG TO JACK BNC datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS FREE HNG W/PINS datasheet.pdf
DEV MCU UNIT E100 M16C5X datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR ADP1878-1.0 datasheet.pdf
Connector Receptacle 15 Position 0.079" (2.00mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT PIN datasheet.pdf